Kurz
Informace o výcviku:
Kurz je zahájen teoretickou (prezenční) částí, která je složena z odborné a sebezkušenostní části. Trvá dva roky, a jedná se o 11 dvoudenních setkání. Po ukončení teoretické části získává studentka statut „Dula absolventka“.
První rok studia je věnován odborným tématům a dovednostem duly. Tuto část vedou především zkušené duly, ale také odborníci z oblasti porodnictví, psychologie, práva a dalších oblastí. Studentky se věnují tématům – hranice profese duly (vyjasnění pole pro práci a působení duly), těhotenství, porod a šestinedělí (fyziologie a psychologie porodu a poporodního období, podpora kojících i nekojících žen), podpora otce a širší rodiny v době těhotenství, porodu a šestinedělí, práce se specifickými klienty, práce s klienty v náročné životní situaci, kazuistiky z práce duly, workshop s konzultantkami, jak dobře a efektivně komunikovat s účastníky porodu, role duly u císařského řezu, jak dobře a nemanipulativně provázet klienty na jejich cestě, právní a administrativní aspekty práce duly.
Druhý rok studia je věnován sebezkušenosti (5 modulů), a probíhá v psychoterapeutickém směru PBSP. Tuto část výcviku vedou lektoři-psychoterapeuti. Cílem je pomoci dulám zorientovat se ve své osobní motivaci pro práci duly, najít si přiměřené místo pro tuto profesi v osobním a profesním životě, porozumět specifičnosti vztahu dula-klient.
Následuje část praktická (supervizní). Během ní již studentky mohou pod vedením své konzultantky (zkušené duly) doprovázet ženy u porodu.
Součástí výcviku je kromě teoretické a praktické části také pět individuálních psychoterapeutických sezení u doporučeného terapeuta (se zaměřením na práci duly), studium odborné literatury, práce v rámci intervizních skupin a účast na třech supervizích.
Po splnění všech podmínek (splněná docházka, 3 oddoprovázené porody, účast na 3 supervizích) je studium ukončeno závěrečnou zkouškou a studentka se stává „Certifikovanou Českou dulou“.
Podrobnější informace ohledně termínů, rozložení výuky, lektorského týmu budou zájemkyním sděleny na výběrovém řízení a upřesněny při zahájení výcviku.
Celý kurz probíhá v Praze.
Vycházíme vstříc kojícím matkám. Matka má možnost mít s sebou jednu doprovázející osobu, která se stará o miminko. K dispozici mají samostatnou místnost.
Cena dvouletého výcviku činí 43-45.000 Kč. Zahrnuje všech 11 dvoudenních modulů (154 vyučovacích hodin), lektory, konzultantky, nájem a občerstvení. V ceně není zahrnuta individuální terapie, supervize a poplatek za závěrečnou zkoušku.
V rámci zapsaného spolku České duly zajišťujeme i další postgraduální vzdělávání.
Cílem vzdělávání je dula jako profesionál v oblasti provázení.
Zajímavosti (2009 – 2017):
- Proběhlo 6 běhů výcviku
- Kurz absolvovalo 79 žen
- Výběrovým řízením prošlo na 300 žen
- Věkové rozpětí dul ve spolku České duly je od ročníku 1956 po ročník 1992
- Mezi účastnicemi kurzů jsou zastoupeny ženy bezdětné, ženy s dětmi různého věku i ženy babičky
- Rozpětí dosaženého vzdělání je od ukončeného středoškolského (např. zdravotní sestry, cukrářky, administrativní pracovnice, farmářky, tkadlena) až po vysokoškolské (pedagožky, psycholožky, veterinářka, sociální pracovnice, ekonomky, lektorky, mediální pracovnice, fyzioterapeutky, tlumočnice a další).