Dubová Zuzana, Mgr.

Praha a Středočeský kraj

Tel: 774 160 482

zuzanadubova78@gmail.com

www.zuzanadubova.cz

Certifikovaná Česká dula, akreditace III.stupně – dula konzultantka

Jmenuji se Zuzana Dubová, mám tři děti (syna a dvě dcery) a jsem z Prahy. Nabí­zí­m vám svou podporu během těhotenství­, porodu a šestinedělí­ (individuální­ konzultace, doprovod k porodu, poporodní­ návštěvy). Doprovází­m k porodům v Praze a Středočeském kraji již více než 9 let. Ráda vám budu oporou na vaší cestě, kterou si vyberete. Těším se na setkání.

My name is Zuzana Dubová, I am married and I have 3 kids (1 boy and 2 girls). I offer prenatal and postnatal classes/meetings and support during labor and delivery. I support women during their pregnancies and labors in different Prague hospitals as well as in hospitals outside of Prague in Central Bohemia.

I offer mental, physical and emotional support during the whole pregnancy, birth and the postpartum period. I also do breastfeeding consulting and answer questions regarding health insurance, social security and residence.

Ví­ce informací­:

I am happy to offer support to English speaking parents, I find it very interesting and enriching. I have experience with clients from many different European countries as well as the USA, Canada, Australia, Brasil, Israel, India and China. I find that it is quite stressful for foreigners living here in the Czech Republic to understand the Czech health system and to manage the delivery in the hospital without any English/Czech speaking support. I am very open to helping expecting parents from different countries in this exciting and in the same time difficult situation, especially if they don´t know the Czech language and have no family support. It is a pleasure for me to learn about other cultures while getting to know people from all over the world. I love hearing the different mother tongues when the babies are born or when the happy parents are calling their relatives around the world.

Kurzy, které jsem absolvovala:

– 2004 – Kurz nošení­ dětí­ v šátku
– 2008 – Kurz první­ pomoci
– 2009 – Kurz Respektovat a být respektován
– 2010 – Kurz Montessori pedagogiky („Montessori v kostce“)
– 2010 – 2014 – Výcvik českých dul
– 2012 – Kurz laktační­ho poradenství­
– 2014 – Kurz tajemství­ pánevní­ho dna
– 2014 – Kurz symptotermální­ metody
– 2018 – Kurz Perinatální ztráty
– 2018 – online kurz pro duly od Doula UK

ÚČAST NA MEZINÁRODNÍ KONFERENCI DUL (EUROPEAN DOULA NETWORK)
2015 – Londýn
2016 Barcelona
2018 – Vídeň
2019 Praha (podílela jsem se na organizaci)